Co turyści powinni wiedzieć na temat transportu w Polsce

roadJeżeli jesteś turystą, który zamierza zawitać w polskie progi powinieneś wiedzieć jak najbezpieczniej poruszać się po naszym kraju. W Polsce istnieje dosyć rozbudowany system transportowy, natomiast nie każdy środek transportu zdaje egzamin praktyczny.  W poniższym tekście postaramy się przybliżyć wady i zalety transportu kolejowego, drogowego i lotniczego.

Transport drogowy

W prognozach, które przygotowały dla nas Euro – Dane widać, że polska infrastruktura drogowa uległa korzystnej zmianie. Od roku 2003 do roku 2013 wybudowaliśmy autostrady i drogi ekspresowe o łącznej długości 2339 km. Co prawda część tych autostrad jest płatna, ale z pewnością wypadniemy z korzyścią czasową po ich wyborze. Pomijając fakt dróg ekspresowych i autostrad pozostają jeszcze drogi krajowe, które owiane są złą sławą. Niestety nie są one jakościowo dobre, w związku z czym długa podróż może być naprawdę uciążliwa. Drogi Turysto, jeśli jest to możliwe zalecamy wybierać drogi ekspresowe, autostrady i obwodnice. W ostateczności drogi krajowe.

Transport kolejowy

Transport kolejowy w Polsce jest nadal popularny, aczkolwiek kojarzy się z mordęgą. Współczesny rynek kolejowy jest bardzo wymagający i czasami trudno sprostać wysokim wymaganiom klientów. Tym bardziej jeśli bilety lotnicze są takie tanie, a przewoźnicy autobusowi zaczęli rozwijać swe praktyki w dobrym kierunku. Transport kolejowy w naszym kraju wymaga modernizacji. Prywatni przewoźnicy niechętnie współpracują ze sobą nawzajem, w związku z czym rodzą się pewne porblemy. Drogi Turysto, jeśli zamierzasz podróżować polską koleją powinieneś wiedzieć, że jest to nadal świetna przygoda, podczas której spotka cię zapewne wiele dobrego. Pamiętaj jednak, że aby unikąć problemów powinieneś sprawdzić dokładnie interesujące cię połączenie i nie tylko w internecie, gdyż czasami mija się ono z prawdą. Najlepiej zapytaj panią w okienku informacyjnym, czy na pewno dojedziesz tak jak planowałeś. Ponadto w niektórych pociągach wymagane jest zakupienie miejscówki. Jeśli kasa jest zamknięta masz prawo kupić bilet u motorniczego bez dodatkowej opłaty, aczkolwiek jeśli masz przejazd z przesiadką (a zapewne tak będzie) pamiętaj, że nie każdy przewoźnik będzie chciał sprzedać ci bilet na cały przejazd. Zwróć również uwagę na opóźnienia. Zdarza się, że pociągi się spóźniają, któż tego nie rozumie. Jeśli jedziesz właśnie pociągniem i masz przesiadkę, koniecznie zapytaj motorniczego, czy informował stację, aby kolejny pociąg na ciebie zaczekał.

Transport lotniczy

Odnośnie transportu lotniczego, to mamy dobrą wiadomość. Od września znowu ruszyło lotnisko Modlin w Warszawie, w związku z czym Drogi Turysto masz więcej możliwości podróżowania. Druga pozytywna kwestia to nowoczesny system transportowy na lotnisku w Krakowie, który zostanie uruchomiony już niebawem. Będzie to pierwsza instalacja tak nowoczesnego sprzętu w Polsce i jedna z pierwszych w Europie. Miejmy nadzieję, że usprawni to podróżowanie. W Polsce mamy 16 portów lotniczych, które mają dosy rozbudowaną ofertę. Do największego zaliczane jest lotnisko Chopina w Warszawie, zaś do najmniejszego port lotniczy Lublin.