Najpopularniejsze środki transportu w Polsce

tourismTransport ogólnie można podzielić na 3 podkategorie, transport: lotniczy, drogowy i wodny. Najbardziej rozwinięty oraz ciągle ulegający transformacją jest obecnie transport drogowy.

Zacznijmy może od tego jak to było dawniej. Ze względu na zły stan dróg polskich w zasadzie prym wiodły spławy rzeczne, natomiast szlachta z chęcią podróżowała po kraju pojazdami zaprzężonymi w konie. Głównym celem wypraw wówczas były odwiedziny krewnych oraz znajomych i wyjazdy do miasta na targ, czy sejmiki. Większość dróg była nieutwardzana, co powodowało, że latem trzeba było borykać się z tumanami kurzu, a po roztopach czy na jesieni grzęzło się w błocie. W złym stanie znajdowały się także połączenia rzeczne między szlakami transportowymi, za przejazd mostem w dobrym stanie należało uiścić opłatę. Czy w chwili obecnej mamy się, więc czym szczycić.

Poprzez lata przemian Polska dorobiła się prawie 3 tysięcy dróg szybkiego ruchu i autostrad, nie jest to może powalający wynik, natomiast, jeśli chodzi o Państwo, w którym cały czas odzywa się echo komunizmu wynik ten nie jest najgorszy. Obecnie najbardziej lubianym przez nas środkiem transportu jest oczywiście własny samochód. Inwestycja w auto jest relatywnie tanim przedsięwzięciem, natomiast eksploatacja niekoniecznie zaskakuje nas najmilej. Nie mniej jednak to właśnie samochodem możemy dotrzeć do większości miejsc na europejskiej mapie. Prawo jazdy można zrobić po osiągnięciu pełnoletności, czyli 18 lat, w szczególnych przypadkach jest możliwość wyrobienia licencji wcześniej Całkiem niedawno powstała także idea podróżowania po kraju za niewielkie pieniądze. Podróżnicy spotykają się na wielu portalach internetowych, ustalają trasę i opłatę za przejazd w dane miejsce. Skutkuje to tym, że np.: my, jako kierowca mamy towarzysza do rozmowy, a nasz towarzysz za niewielką opłatę może dotrzeć do miejsca docelowego. Transport drogowy jest obecnie w Polsce dobrze rozwinięty. 85% Ładunków przewożonych jest przez ciężarówki, zwane potocznie Tirami.  Istotne szlaki handlowe rozciągają się od granicy polski czeskiej do Świnoujścia na przeprawę promową w stronę Skandynawii, kolejnym ważny szlak rozciąga się od granicy polsko-niemieckiej (Świecko) w stronę Moskwy oraz od strony Zgorzelca w stronę Ukrainy(Korczowa). Cały czas w budowie są nowe szlaki handlowe rozciągające się przez cały nasz kraj. Wspominając o transporcie lądowym nie należy pominąć także autobusów, które transportują na duże odległości turystów, czy pracowników. Osoby, które dojeżdżają do pracy zazwyczaj średnio pokonują od 20-50 km wówczas nie zawsze opłaca się podróżowanie własnym autem, kiedy mamy dobre połączenie szlakiem transportowym.

Kiedyś duże znaczenie posiadał również transport kolejowy, w obecnym czasie zszedł on nieco na drugi plan. W roku 2009 posiadaliśmy 19 336 km czynnych linii kolejowych. Większością kolei zarządzają Polskie Koleje Państwowe. Głównymi przewoźnikami są grupy PKP oraz PKP Intercity, a także Przewozy Regionalne, które są we władzy samorządów województw. Uzupełnieniem podróży po kraju są koleje aglomeracyjne działające na terenie Trójmiasta oraz Warszawy. Celem tego typu kolei jest przewożenie z dużą częstotliwością, bezkolizyjnie mieszkańców dużych aglomeracji, w przypadku Warszawy stanowi ona uzupełnienie linii metra. Natomiast ze względu na duży ruch w obrębie Trójmiasta planuje się wprowadzić Pomorską Kolej Metropolitalną, która będzie łączyć miasto z Portem Lotniczym w Gdańsku oraz z planowanym lotniskiem w Gdyni- Kosakowie. Zazwyczaj podróże kolejami są tańsze od podróży autem. Często też PKP organizuje różne obniżki cen oraz promocje na bilety zwłaszcza w czasie wakacyjnym. Tabor naszych linii zazwyczaj pozostawia jednak wiele do życzenia. Niewiele, bowiem wprowadziło się unowocześnień odnośnie wagonów i w większości można się spodziewać starych, odświeżonych wagonów PKP. Ponieważ przewozy kolejowy straciły nieco na wartości główne inwestycje zostały zatrzymane, sytuacja ta powoli ulega zmianie, natomiast cały czas tabor potrzebuje głębokiej reformy i restrukturyzacji. W obrębie miast również można się przemieszczać autobusami, trolejbusami czy tramwajami. W Krakowie i Poznaniu istnieją szybkie tramwaje miejskie, problematyczne jest podróżowanie w mniejszych skupiskach miejskich, gdzie nie zawsze są one dobrze skomunikowane.

Dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o środki transportu okazuje się także rower. W przypadku mniejszych miejscowości można z łatwością dotrzeć do miejsca docelowego, w dużych miastach istnieją szlaki i drogi rowerowe. Nieocenione wartości roweru to przede wszystkim jego ekologiczność oraz możliwość zadbania o swoje zdrowie. Do niedawna kultura rowerowa rozwijała się powoli, obecnie świadomość wzrasta i obserwuje się wzmożony ruch rowerowy.

W Polsce od jakiegoś czasu rozwija się także infrastruktura lotnicza. Pierwszy lot między Poznaniem a Warszawą odbył się w roku 1919. Po dziesięciu latach od tego wydarzenia została założona firma PLL LOT. Obecnie duży udział w przewożeniu pasażerów mają tanie linie lotnicze, które oferują tańsze loty, na krótsze odległości. W Polsce mamy 13 portów lotniczych z dominującym portem stołecznym –hub oraz 12 portami regionalnymi. Początkowo Warszawa miała stanowić lotnisko przesiadkowe, do chwili obecnej obsługuje ono największą liczbę pasażerów natomiast traci powoli na ważności. Loty nadal są najdroższym środkiem transportu, lecz przez wielu uważane są za najbardziej komfortowy oraz najszybszy środek transportu. Przez pewien czas istniała w Polsce firma oferująca przeloty z Poznania do Gdańska nawet za 99 PLN, natomiast w roku 2012 zakończyła swoją działalność.

Stosunkowo najmniej uczęszczana przez zwykłych pasażerów jest żegluga śródlądowa i morska. Natomiast Polska posiada całkiem dobre połączenia oraz porty morskie i rzeczne. Na wartości zawsze zyskuje w okresie letnim w momencie, gdy wzmożony jest ruch turystyczny. Przede wszystkim na ważności zyskuję wówczas połączenia promowe. Polska natomiast to kraj z dostępem do morza, a także mnogością żeglownych rzek.

Polska to kraj znajdujący się w trakcie wielu przemian. Nadal wiele dziedzin kuleje, natomiast zmierza to wszystko w dobrym kierunku. Spośród wielu środków transportu, jakie możemy wybrać zazwyczaj wybierzemy samochód, natomiast zawsze pozostaje wiele alternatyw dla naszych podróży czy to służbowych czy prywatnych.